tgs staff

Senior Leadership Team

 

PRINCIPAL

Mary Nixon

DEPUTY PRINCIPAL

Brian Wynn

DEPUTY PRINCIPAL 

Carol Bashford

DEPUTY PRINCIPAL

Louise Roe

DEPUTY PRINCIPAL

Will Scovell

Deans 2017

Mary Pottinger - Head of Student Services Ext 9292

 

SYMBOL

NAME

YEAR LEVEL

EXTENSION

MR

Rachel McDowell

9

9777

CA

Michael Caddigan

9

9777

MK

Ingrid Mckenzi

10

9622

LY

Sam Lilly

10

9622

SH

Sarah Sharples

11

9623

VS

Hayden Viles

11

9623

MA

Kelly Manning

12

9624

CH Jack Chapman 12 9624

EB

Dan Eichblatt

13

9620

BE

Lauren Baker

International

9258

CL Rosemarie Close Associate Dean 9621
SP Grant Simpkins Student Support 9621

 

 

Principals Nominee NZQA – Mary Hutton 9273

Departments 2017

 

ART

SYMBOL

 

ENGLISH

SYMBOL

Mr Francis Potter (HOD)

PR

 

Mrs Danya Walker 

WK

Mrs Linda Sew Hoy

SW

 

Mrs Pat Barnett (Asst HOD) 

PB

Mr Robin Kydd

KR

 

Mrs Mary Hutton 

HN

Ms Sandra Cammell

CS

 

Mrs Robin Holding 

HO

 

 

 

Ms Kelly Manning 

MA

 

 

 

Mr Dan Eichblatt 

EB

 

 

 

Mrs Alison Jenkins 

JN

BUSINESS AND ENTERPRISE

SYMBOL

 

Mr David Parfitt  

PT

Ms Corinne Kofoed (HOD) (TIC Economics) 

KD

 

Miss Kara Douglas 

DK

Mr Leon Videler (HOD) (TIC Accounting) 

VR

 

Ms Jenni Pallister 

PA

Ms Lauren Baker 

BE

 

Mrs Barbara Jenkins

JK

Mrs Emma Johnson (TIC Business Studies & EFL) 

JH

 

Mr Jordan Tricklebank

TK

Mrs Rebecca Burk

BK

 

Mr Sam Lilly 

LY

Miss Rena Branks 

BR

 

Mrs Annie White

WA

 Mr Sam Graham

GM 

 

Ms Katrina Woodley

WD

CAREERS AND TRANSITION

SYMBOL

 

 Ms Trish Deans

DN 

Mrs Ginny Stainton 9043

SO

 

 

 

ESOL

SYMBOL

 

MATHS

SYMBOL

Mrs Petra Kent (HOD) 

KE

 

Mrs Sam Cooke (HOD) 

CE

Mrs Veena Soma-Barron

SA

 

Miss Pam Turner 9014 (Asst HOD)

TR

Mrs Julie Gfeller

GF

 

Mr Graham Atkinson

AT

GUIDANCE

SYMBOL

 

Mr Alastair Hamilton

HM

Ms Michelle Hay 

 

 

Mrs Carolyn Boyd-Clarke 

BD

Mrs Heidi Remmington 

 

 

Mr Paul Joseph 

JS

Mr Grant Simpkins 

SP

 

Mrs Sara Sharples

SH

LANGUAGES

SYMBOL

 

Miss Judith Bottinga

BG

Mr Jake Lamb (HOD) 

LB

 

Mrs Wendy Kothe 

KT

Mrs Elizabeth Avram 

AV

 

Mr Viet Hoang

HV

Mrs Sandrine Ellis 

ES

 

Mr Daniel Saxon

SD 

 

 

 

Miss Youmee Shin

SY

Mr Jack Chapman 

CH

 

Ms Sylvia Breen

BN

Ms Daniela Clark

CR

 

 

 

Mrs Angela Shim

AS

 

SOCIAL SCIENCES

SYMBOL

Ms Lijun Qiu 

QI

 

Mrs Jane Evans (HOD) 

EV

Ms Maggie Huang

HU

 

Mr Steve Smith (Asst HOD) 

SM

MAORI

SYMBOL

 

Mr Mike Mildon

MD

Ms Kataraina Simpkins (HOD)

KS

 

Mrs Kirsty Gillon 

GN

LEARNING SERVICES

SYMBOL

 

Mr Nick Whiting 

WG

Mrs Philippa MacMillan     

MM

 

Mr Nigel Low 

LW

Mrs Roz Kayes (TIC) 

KY

 

Miss Sophie Adair

AD

PERFORMING ARTS

SYMBOL

 

Mrs Emma Smith 

SE

Mr Bruce de Grut (HOD) 9213

DG

 

Miss Briar Sladen 

SL

Mr Robert Dil (Drama) 9008

DR

 

Miss Sheenal Reddy

RD

Mr Andrew Murphy (HOD Music) 9285

MY

 

Ms Hollie Sweetman

HS

Mrs Juliet Cryns (Dance)

CN

 

Ms Hannah Kelly

HK

 

 

 

Miss Rebecca Rouse

RR

 

 

 

SCIENCE

SYMBOL

PHYSICAL EDUCATION

SYMBOL

 

Mr James Heneghan (HOD)

HJ

Ms Lucy Perry (HOD)

PE

 

Mr David Thrasher 

TS

Mrs Katie Dobson 

DB

 

Ms Kelly Marsh-Smallman

MS

Mrs Melita Tu’isila 

TU

 

Ms Ingrid McKenzi 

MK

Mr Hayden Viles

VS

 

Mrs Elsie Combrinck 

CK

Mr Adrian Riepen

RN

 

Mr Matt Cade 

CD

Mr Ryan Ward

RW

 

Mr Kevin Welsh 

WE

Mr Jason Ross 

RO

 

Ms Hayley Summers  

SU

Miss Rachel McDowell

MR

 

Ms Genna Nam 

NM

Mr Will Scovell

SC

 

Mr Glenn Stewart 

ST

SPECIAL EDUCATION

SYMBOL

 

Mrs Carol Bashford 

BH

Mrs Michele Brooke (HOD) 

MB

 

Mrs Andrea Charlett-Green 

CG

Mr Willem Combrinck 

CM

 

Mrs Hesay Murphie

MP

Mrs Kim Delaney

DL

 

Mrs Meltem Solak

SK

Mrs Carina Engelbrecht

EN

 

Ms Heather Goodey

GY

Mrs Lynette Hing 

Therapist

 

 

 

Mrs Margaret Hatrick-Smith 

Therapist

 

 

 

Miss Gabrielle Simpson 

Therapist

 

 

 

 

 

 

 

 

TECHNOLOGY

SYMBOL

 

 

 

Mrs Jane Rouse (HOD) 

RS

 

IB

SYMBOL

Ms Michele Hyland (TIC Food) 

HY

 

Ms Jackie Rodgers 

RG

Mr Anthony Kwan (TIC DVC) 

KA

 

 LIBRARY

SYMBOL 

Mrs Rosemarie Close 

CL

 

Annie White 

WA

Ms Deborah Woodward (HOD Soft Tech

WW

 

Loraine Clark

 

Mr Shane Kelly (TIC Resistant

KY

 

 

 

Mr Mike Caddigan 

CA

 

 

 

Miss Rebecca Rouse 

RR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Support Staff 2017

ART

Ext No.

 

RECEPTION

Ext No.

Jan Fenton

 

 

Jenny Bramfitt (Mon-Thu)

9000

CAREERS/GATEWAY

 

 

Debbie Lowe (Fri)

9000

Di Cameron – STAR

9242

 

RESOURCE ROOM

 

Vicki Strong – Gateway

9610

 

Martina Parekura

 

CARETAKER/GROUNDS

 

 

Margaret Lister

 

Ross Chapman

 

 

SCIENCE TECHNICIAN

 

Ian McAlpine

 

 

Vera Hermawan

 

Danny Parker

 

 

Nikki Phillips

 

Jonathan Clayton

 

 

SPECIAL EDUCATION

 

 

 

 

Roselyn Clayton 

 

ENROLMENTS

 

 

Tina Meyer

 

Anna Hunter

9221

 

Kala Carter

 

FINANCE

 

 

Erica Mitchell

 

Gae Beckingsale

 

 

Jackie Morley

 

Jo Fitzsimmons

 

 

Jo Buckingham

 

Barbara Campbell

9288

 

Estelle Penning

 

HUMAN RESCOURCES

 

 

Sue Sheehan 

 

Lyn Stevens

9227

 

Jayne Lewis

 

 

 

 

Kylie Matthewson

 

IT SUPPORT

 

 

Charlie Brown

 

Help desk

 

 

SPORTS ADMINISTRATION

 

 

 

 

Callum McNair– Dir. of Sport

9211

INTERNATIONAL

 

 

Shaunagh Craig – Coordinator

9002

Terry Holding - Director

9392

 

Ellie Going – Coordinator

 

Lesley McGowan - Manager

 

 

Adam Watson – Coordinator

 

Carla Hemopo - Admin

 

 

STAFFROOM

 

Bronwyn Hill - Homestay

 

 

Jayne Campbell

 

Carole Cowley - Homestay

 

 

STUDENT SUPPORT

 

 

 

 

Pauline Cheng – (Tue – Fri)

9240

Lauren Barker  - Student Dean

 

 

Shelly Black (Attendance)

9247

Lijun Qiu – Chinese Counsellor

 

 

Wendy Strain – (Mon)

9240

Andrew Park - Korean Counsellor

 

 

 

 

LEARNING SERVICES

 

 

TECHNOLOGY

 

Mrs Margaret Barker

 

 

Adam Purcell – (R. Materials Tech)

 

Ms Sylvia Breen

 

 

Kay McKay – Food Tech

 

Mrs Bridgette Chieng-French

 

 

Rachel Mills – Soft Tech

 

Ms Sue Lamb

 

 

TUCKSHOP

 

NCEA/REPORTS

 

 

Nicky Todd

 

Lee Leng Green

 

 

Deselina Iswara

 

PRINCIPAL’S PA

 

 

 HEALTH CENTRE NURSES

 

 

9251

 

 Cheryl Price (Thurs,Fri)

9297

PROPERTY MANAGER

 

 

Jo Wright (Mon,Tue,Wed,Thurs AM)

9297

Ross Tizard

 

 

UNIFORM SHOP

 

 STAR/CAREERS ASSIST

 

 

Prue Warmington

9295

Diane Cameron

 

 

PERFORMING ARTS

 

ALUMNI

 

 

Cynthia Jaques (P.A Coordinator)

9628

Wendy Strain

9031

 

Annamarie Dixon

 

RELATIONSHIPS MANAGER

 

 

 

 

Terry Holding

HG